Hogy született meag a márka a „félelmetesnek” tűnő környezetben?
Ennek az abszolút ikonikus márkának a megszületése egy olasz felfedező fiatalemberhez köthető, Alfredo Francisco Pellas Canessa úrhoz. Genovából származó úriember 1875-ben hagyta el Olaszországot, a családját, a kényelmes életét és kezdett egy olyan utazásban, ami megváltoztatta az életét. Az ekkor 25 éves fiatalember, sokakkal ellentétben nem Kaliforniába ment aranyat keresni, hanem inkább Nicaraguát választotta. De mit is kell tudni erről az országról?
Közel 30 vulkán, megszámlálhatatlan láva tó tarkítja a vulkanikus talajfelszínt és ebben az időszakban igen aktív volt a föld és folyamatosan újabb és újabb lávakitörések voltak. De ha már valaki elhagyja a kényelmes életét akkor egy életem egy halálom módon vágott bele a kalandba és 1890-ben miután bejárta a legtermékenyebb területeket, kiválasztotta azt, ahol a lepárló most áll és megalapította a Flor de Cana lepárlót. A húzásban a legmerészebb az volt, hogy nem akárhol Nicaraguán belül, hanem a San Cristóbal vulkán lábánál, ami a legaktívabb vulkán az országban. Természetesen abban a korban tűnhetett elhamarkodott döntésnek (pedig nem volt az), de azóta bebizonyosodott, hogy egyáltalán nem volt az. Alfredo egyébként akkor is nagyon meggondolta a dolgokat, hiszen a területen a legjobb a termőtalaj minősége, itt a legtisztább a szigeten a víz és az sziget alap adottsága (a forró, vulkanikus klíma), mind megadja az alaphangot egy igazán kiemelkedő rumhoz.
A pontot az i-re vagy a koronát a teljesítményre 2017-ben tette fel, amikor is az év rumtermelője lett az International Wine and Spirit Competition-on.
Amellett egyébként, hogy a világ egyik legmenőbb rumja és Nicaragua-nak is méltón viszi hírét, egy nagyon fontos további „díjjal” büszkélkedhet. Immár 5 generáció óta működik folyamatosan sikerrel a lepárló, amit bizony a vállalkozások 0,03%-a éli csak meg.
Mit kell tudni a San Cristóbal vulkánról, mint az egyik legnagyobb környezeti hatásra a rum esetében?
A legfontosabb, hogy a vulkán mind a mai napig aktív és folyamatosan gázok, hamu és füst száll fel a kráterből. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a 16.század óta több mint 30 kitörésről érkezett hír, ami igen aktív működést feltételez. A vulkán egyébként része az úgynevezett „Pacific ring of Fire” körnek, ami egy összefoglaló neve a világ vulkáni szempontból legaktívabb régiójának. Magasságában egyébként nem egy égimeszelő, hiszen „csak” 1,745m magad, de az 500m x 600m széles krátere 56 focipálya méretének felel meg.
A vulkáni talaj egyébként azért nagyon fontos, mert a hamu, ami folyamatosan hullik a területre, segít, hogy a terület még termékenyebb legyen. Ettől a cukornád még erőteljesebb és még jobban használható lesz.
A vulkáni víz egy ásványianyagokban igen gazdag, a föld a kőzetek között raktározott víztömeg. A hígításhoz és a hűtéshez is ezt használják, ami ad a rumnak egy igazán különleges ízvilágot.
A vulkanikus időjárás leginkább a melegben mutatkozik meg, amitől a hordó és a rum kölcsönhatása sokkal intenzívebb.
Miért különleges a 18 éves kiadás?
Slow Aged annak az érlelési folyamatnak a neve, amin keresztül megy ez a csodálatos rum, melynek köszönhetően igazán ragyogó borostyánsárga színt és egészen lenyűgöző ízvilágot nyer a párlat. Testes, gazdag, összetett, de mégis igazán lágy és selymes. Francia tölgyfahordó és fehér tölgyfahordó keveréke.
Illatában melasz édes karaktere, intenzív tölgyes jegyek és fűszeres-gyümölcsös aromák jelennek meg.
Ízében testes, markáns és igazán zamatos. Keserűcsokoládés, kicsit száraz jelleg, ugyanakkor a karamella és a pörkölt mogyoró édes jegyei egyértelműen meghatározzák az ízvilágot. Lecsengése intenzív, melyet a vaníliás jegyek dominálnak.
Miért ilyen poharat csomagolnak össze vele?
Sok tanulmány született arról, hogy milyen poharakban érdemes fogyasztani ezeket az értékes érlelt párlatokat. Arra mindegyik rámutatott, hogy jót tesz a párlat illatolásának, hogy ha szélesebb a pohár alja, mint a teteje, mert akkor jobban kinyílik az illat, de ugyanakkor koncentrálódik is a tetején. Fontos továbbá, hogy ezekbe a párlatokba alapvetően nem teszünk jeget, így nem volt szükséges arra figyelni, hogy könnyű legyen ezeknek a behelyezése a pohárba.
Él egy mondás ugyanakkor, amit egy lepárlómester mondott, hogy amennyiben megvásárolták a kívánt italt, onnantól kezdve neki beleszólása nincsen abban, hogyan fogyasztják, egyedül ajánlani tudja, hogy mi a legkellemesebb fogyasztási forma, vagyis úgy lehet kóstolni, ahogy szeretnénk. Egészségünkre.