Jamaica szigetén készítik a kiváló minőségű, érett Plantation Xaymaca Special Dry rumot. 1-3 évig olyan tölgyfahordóban érlelik, amelyben korábban bourbont tároltak, majd Franciaországba szállítják, ahol az érlelés tovább folytatódik egy esztendőn át Ferrand konyakoshordóban. Így a rum felveszi a fahordók ízét és aromáját.
A Special Dry jelölés azt takarja, hogy ez a rum kevésbé édes, mint többi társa. Ennek köszönhetően kiválóan illik számos koktélba, sőt, a gyártó azt ajánlja, hogy próbáljuk úgy élvezni, mint egy kiváló százaz whiskey-t, esetleg kínáljuk némi jéggel vagy némi vízzal higítva, hogy felfedhesse füstös aromáit.
Mi is az a Xaymaca? A rum elnevezése Jamaica régmúltja előtt tiszteleg. Ezt a nevet adták ugyanis a szigetnek a helyi őslakosok – az arawakok – még jóval azelőtt, hogy 1494-ben Kolumbusz Kristóf partra szállt volna itt.
Ízelítő a márka történetéből
A Plantation rumok megalkotója a Maison Ferrand cég, amelyet 1989-ben vásárolt meg Alexandre Gabriel vállalkozó, hogy újra fellendítse a kiváló hírnévnek örvendő, de üzletileg nem túl jövedelmező konyakházat. Azóta már Maison Ferrandhoz tartozik a híres-neves Ferrand Cognac mellett a Plantation Rum, valamint a Citadelle Gin is.
Ami a rumokat illeti: Alexandre Gabriel az 1990-es években bejárta a Karib-tenger térségének szigeteit, hogy felkutassa és persze megkóstolja a legjobb helyi rumokat. Ezeknek az utazásoknak az eredményeképp született meg a Maison Ferrandnál a Plantation kézműves rumok sorozata.
Megjelenés
aranyló borostyánszín
Illat
igazán összetett; eleinte enyhén füstös, gyümölcsös, gyógynövényes és savanykás jegyekkel, majd a vanília kerül előtérbe a főtt banán, a keserűnarancshéj és az érett ananász kíséretében
Íz
száraz, virágosabb és gyümölcsösebb profil rózsavízzel, meggyvel, körtével, fehér szőlővel, sárgabarackkal és cukros almával, majd a kókusztej, a fűszerek, a kenyér és diófélék aromái is felbukkanak