Six Sains - Grenadai Rum Különlegesség
Merre találjuk Grenadát, ahonnan a Six Saints származik?
Grenada a Karib térségben helyezkedik el, egy pici sziget a nyugati régióban. A szigetcsoport összesen 3 kis szigetből áll, melyek északra helyezkednek el Venezuela partjaitól. Lakossága nagyjából 112.000 fő, ami nagyjából egy budapesti kerület lakosságának felel meg. Ahogy már fent említettük, a szigetet a fűszerek szigetének is nevezik, a szerecsendió termelése miatt, hiszen ez a kis sziget a világtermelés 20%-át adja. Fűszerben természetesen ezen kívül sincsen hiány, hiszen rengeteg gyömbér, szegfűszeg, szegfűbors, vanília és fahéj is megtalálható a szigeten.
Az időjárásában egy száraz és egy esős évszak váltakozik és az éves átlaghőmérséklet 22-32fok között van, nagyon ritkán csökken 18fok alá. Ez a rum érlelésének nagyon jót tesz, ugyanakkor az angyalok jussa relatíve magas, kb 10% közül mozog. A sziget szerencséjére a hurrikán zóna alján helyezkedik el, így a terület adottságaihoz képest kevés hurrikán éri el a partokat.
Ami a rumok karakterének szempontjából is fontos, hogy Grenada a Brit Nemzetközösség tagja mind a mai napig, így jelenleg II. Erzsébet az állam feje. De miért is fontos ez? Mert a rum, amit készítenek szintén ehhez a brit ízvilágú családhoz tartozik.
Mit is kell tudni a lepárlóról és magáról a Six Saints rumról?
1937 a dátum, amikortól a lepárló életét számoljuk. A nevét a szigeten található 6 kápolnáról kapta: Szent Patrik, Márk, János, András, György és Dávid. A Grenadai rumgyártás egyébként 200 évre tekint vissza, így a tradíciók nagyon sok tudást adnak a lepárlónak. A lepárlóban egyébként csak közvetlen tüzelésű toronylepárlással dolgoznak, amit eredetileg Skóciából hoztak és csak a legmagasabb minőségű alapanyag felhasználásával. Az érlelésben használt bourbon hordókat használnak és 100%-ban trópusi érlelést használnak. Cukor hozzáadása nélkül, 41,7%-ra visszahígítva, a könnyed, kellemes és ínycsiklandó kortyolgatás érdekében.
Illatában egyébként vaníliás, mazsolás egy kicsit ananász és méz tökéletes harmóniájában. Ízben tökéletesen folytatódnak a trópusi gyümölcsös jegyek, de szépen bontakoznak ki a fűszerek is, élükön a szerecsendióval és a fahéjjal. Hosszú és melengető lecsengéssel operál a rum.
Aki szereti a fűszeres rumokat annak mindenképpen kötelező választás, hiszen egy olyan különleges semmihez sem fogható ízvilágot kóstolhat, amit másik ilyen kategóriás rum nem tud megadni. Ugyanakkor azok is bátran tegyenek vele egy próbát, akik az ismert fűszeres rumokért kevésbe rajonganak, hiszen a sziget adottságainak köszönhetően egy olyan lágy rumot kóstolhatsz meg, ami új kapukat nyit meg a rumtérképen.
KOKTÉL AJÁNLÁS
Rendhagyó módon egy olyan ötlettel indítjuk útjára ezt a részt, ami inkább egy érlelést jelent, vagy fúziót! Érdemes kipróbálni, mert rendkívül izgalmas és olyan ötleted ad, amire ritkán gondolnánk. Egy 3dl rumot kell ehhez „feláldoznunk” a kísérletezés oltárán és ehhez kell tennünk az alábbi hozzávalókat:
· 1 fél vaníliarúd
· 1 fahéjrúd
· 1db csillagánizs
· 3db szegfűbors
· ¼ szerecsendió
Ezeket a fűszereket adjuk a rumhoz és hagyjuk minimum 24 órán át érlelődni. A legjobb, ha ezt egy nagyon kicsi fahordóban teszed, de egy csatos üveg is tökéletesen megfelel. 1nap elteltével kóstolással tudod ellenőrizni mennyit haladt az érlelés és amennyiben ízlésed úgy kívánja tudod hagyni, változtatni a fűszerek arányát, de le is szűrheted és már kortyolhatod is a saját érlelt rumodat.
A koktél, amit hoztunk egy igen egyszerű ital, ami Spicy & Stormy névre hallgat. Az elkészítési módja és a kinézete nagyban hasonlít a klasszikus dark&stormy-ra.
· 45ml Six Saint’s Rum
· 1cl friss limelé
· 2 csepp angostura bitter
· 100 ml Britvic Ginger Beer
Összetevőket egy high ball pohárba töltjük, majd finoman megkeverjük. Ezzel egy nagyon könnyed, frissítő italt kapunk, ami jól passzol a fűszeres rumok ízvilágához. Aki az eredeti klasszik koktélt szereti ezt is mindenképpen kóstolja meg.