A kávé története koktélajánlással
Less be kulisszák mögé és ismerd meg a kávé nemzetközi és magyarországi történetét, kávéspecialitások gazdag világát és persze néhány kávés koktélt is!
Egy etióp legenda
A kávétermesztés hagyományai az Etióp-magasföldekhez vezethető vissza, ahol a legenda szerint egy Kaldi nevű kecskepásztor fedezte fel ezeknek a baboknak a jótékony hatásait. Egyik délután a kecskéi egy bizonyos fáról kezdtek bogyókat enni, majd azt vette észre rajtuk a pásztor, hogy sokkal energikusabbak voltak napközben és este nem tudtak aludni. Kaldi nem tudta, miért van ez, ezért jelentette a közeli kolostorba, akik szintén érdekesnek találták a babokat és italt kezdtek el belőle készíteni. Nem kellett pár év, és már minden kolostor tudta a kávé különleges hatását.
A 15. századra az Arábiai félszigeten már számos kávébab termőhely épült ki, és megalakultak az első kávéházak, amelyeket qahveh khaneh-nek neveztek. Ezekben a házakban az emberek beszélgettek, szórakoztak, természetesen egy arabica kávé társaságában.
A 17. századra a kávé elterjedt egész Európában. 1615-ben majdnem betiltották a kávét, mert a Sátán keserű italának gondolták. VIII. Kelemen pápa megkóstolta az italt, hogy igazak-e a feltételezések és annyira ízlett neki, hogy engedélyeztetette a további gyártását és fogyasztását. A 17. század közepén már több mint 300 kávéház volt Londonban, többek közt az Edward Lloyd’s Coffee House.
Kávéfajták
Robusta vagy arabica kávé?
Tudtad, hogy a kávé a Rubiaceae, azaz buzérfélék csoportjába tartozik? Ebben a csoportan több mint ötszáz család, és hatezer babfajta található. Ezek közül az egyik a bab, amit annyira szeretünk. A kávébabot két fajtára tudjuk osztani – Arabica és Canephora, vagy másnéven Robusta.
Az Arabica babnak két fajtája van: Typica és Bourbon. Bár az Arabica babok kevesebb koffeint tartalmaznak, mint a Robusták, mégis lágyabb, édesebb, csokoládéra hasonlító ízvilága van.
A Robusta az Arabica kávé fiatalabb testvére. Bár nem tartják annyira összetettnek az ízvilágát, mint a Arabicának, előszeretettel használják espresso alapú kávékhoz.
Leggyakoribb kávéfajták
Espresso: 7 gramm őrölt kávé, ami 90 fokos vízzel készül 9 bar nyomáson. Így lesz tökéletes a crema a tetején.
Espresso macchiato: habosított tejjel tökéletesített presszókávé
Espresso lungo: espresso kávé, melyet 50-70 ml forró vízzel kell hígítani
Americano: 150-180 ml forró vízzel felöntött espresso
Ristretto: rövid kávé, így a koffein mennyisége is alacsonyabb
Doppio: dupla espresso
Cappucino: espresso, 100-120 ml felhabosított tejjel
Latte Macchiato: espresso, 200-250 ml tejjel, vastag tejhabbal
Caffé Latte: nálunk is ismert, népszerű tejeskávé 200-250 ml tejjel
Flat White: dupla ristrettoval készül, a tetején tejkrémmel
5 Érdekesség a kávéról
1. A világ legdrágább kávéja, a cibetmacska segítségével készül és a Kopi Luwak nevet viseli. A macska megeszi a kávébabot, majd a megemésztett kávébabot megtisztítják és kávét főznek belőle, aminek teste nehéz, krémes, és az íze a föld és a karamell ízére hasonlít. Egy csésze ilyen kávé 10 és 30 ezer forintba is kerülhet.
2. A 16. századi Törökországban a házasság felmondható volt a nő részéről, ha a férje nem tudott friss kávét felszolgálni neki
3. Beethoven imádta a kávét és ragaszkodott hozzá, hogy a neki felszolgált kávé 60 kávészemből készüljön.
4. Johann Sebastian Bach zenedarabot komponált a kávéról Kávékantáta címmel.
5. A kávé mellé azért szolgálnak fel vizet, hogy megtisztítsuk az ízlelőbimbókat a tökéletes kávéélmény érdekében.
Magyar kávékultúra
A 17. században valószínűleg a törökök megszállása alatt terjedt el a kávé és a kávézás Magyarországon. Ezt alátámasztja az is, hogy az első írásos feljegyzés Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című művében olvasható: „Egymás közt sok dologról beszélgetnék. Káuét kicsin finchából hörpölgetének…”.
A magyar történelem során más eseményekhez is köthető a kávézási kultúra. Többek közt a Pilvax kávéházban szavalta el először Petőfi Sándor a Nemzeti Dalt vagy a New York kávéházban volt szerkesztőségi asztala a Nyugat szerkesztőségének.
Az újhullámos kávé megérkezett Magyaroroszágra
A kávézás elterjedésének három hulláma van. Az első hullámban a kávézás, mint szokás jelenik meg a társadalomban, a másodikban már kávé különlegességek is felbukkannak, a harmadik és egyben utolsó hullámban a kávézást új szintre emelik a specialty kávék. Az újhullám fő célja, hogy a kávéra ne csak egy szimpla koffeines italként gondoljunk, hanem kapcsolatba lépjünk a termesztővel, a baristával, a pörkölési eljárásokkal és egy új szintre emeljük a kávézást. Budapesten reneszánszát éli az újhullámos kávézás.
Kávés és kávé alapú alkoholos italok
A kávé népszerűségének köszönhetően mára számos alkohol ital készül kávé hozzáadásával. Magyarországon az egyik legismertebb az Unicum Barista, ami Arabica kávé hozzáadásával készült, viszont külföldi kávés italokból is nyugodtan szemezgethetünk. Talán a legismertebb a KAHLÚA Kávélikőr, de mindenképpen érdemes megkóstolni a Bottega Latte Macchiato és a Cafetino Vegan krémlikőrjét is. Ha az izgalmasabb, érdekesebb tételeket szereted, akkor neked találtál ki a Cazcabel Kávés tequila likőrt, a Mr. Black Cold Brew Coffee likőrt vagy a Dead Man’s Fingers Coffee-t.
Kávés Koktélok
1. Espresso Martini:
Felejtsd el a Vodka Red Bullt! A bármixerek így készítik a legjobb vodka-koffein koktélt. 1983-ban készítette el először az Espresso Martinit a legendás Dick Bradsell.
- 40 ml Ketel One Vodka
- 50 ml espresso kávé a kedvenc kávébabodból
- 20 ml kávélikőr
Elkészítés: Rázd össze az összetevőket jéggel és szűrd le egy lehűtött martinis pohárba.
2.White Russian
80 ml Ketel One Vodka
40 ml Mr. Black
40 ml Tejszínhab
Keverd össze a vodkát és a kávélikőrt jéggel és szűrd le egy jéggel teli Old-fashioned pohárba. Óvatosan engedd a tejszínhabot a koktélod tetejére.
3.Irish coffee
40 ml Element whiskey
30 ml Cukorszirup
80 ml forró kávé
40 ml tejszín
Válassz ki egy hőálló poharad, majd melegítsd elő úgy, hogy forró vizet öntessz bele és állni hagyod. Közben készítsd el külön a krémet, majd öntsd ki a forró vizet a pohárból. Öntsd a whiskyt, cukorszirupot és a forró kávét az előmelegített üvegben és óvatosan keverd meg. Ezután egy melegített kanál segítségével helyezd el a krémet a tetejére.