Agárdi pálinkák és párlatok a Velencei tó partjáról
A fővárostól alig 50km-re, a festői szépségű Velencei tó partján található Agárd városa, ami lényegében a tó központja és nem mellesleg az Agárdi pálinkáknak is a szülőhazája.
Hol készülnek ezek az ízletes pálinkák?
A fővárostól alig 50km-re, a festői szépségű Velencei tó partján található Agárd városa, ami lényegében a tó központja és nem mellesleg ezeknek a pálinkáknak is a szülőhazája. A város szélén található egy tanya, amit gyümölcsösök vesznek körbe többek között cigánymeggy, kajszibarack, hamvas szilva és zamatos cseresznye. Az év folyamán a virágok, a gyümölcsök illata száll a levegőben ha erre jár az ember és tudja, hogy ez bizony a Sreiner tanya, ahol több mint 20 éve készülnek a legminőségibb pálinkák.
Mi az Agárdi pálinka kivételes ízének a titka?
Sok szó eszünkbe juthat erről kérdésről, talán a harmónia, a tapasztalat és az odafigyelés hármasa jól összefoglalja. De miről is van szó? Hitvallásuk szerint a környezettel harmóniában kell élni, mivel a Velencei tó környéke valódi édenkert a gyümölcstermesztés szempontjából, így a legkiválóbb termést lehet szüretelni, ugyanakkor sose szabad visszaélni a természet bőkezűségével. Tapasztalat, hiszen ahogy már esett róla korábban szó, több mint 20 éve termesztik, válogatják és készítik a pálinkákat a legnagyobb gondoskodás mellett. Végül és nem utolsó sorban az odafigyelés, hiszen a tökéletes minőség bizony mennyiségi korlátokat szab, így mindegyik pálinka limitált mennyiségben, sorszámozott palackokban kerülnek a polcokra annak érdekében, a vásárlók tényleg a legmagasabb minőségben tudják élvezni az ízeket
Milyen egyéb termékeket készít még az Agárdi cég?
A portfóliójukat szélesítendő úgy döntöttek, hogy belevágnak különböző egyéb párlatok készítésébe is. Így hát készítenek likőröket, párlatot, gineket és whisky-t is. A következőkben ezeket fogjuk bemutatni röviden, utána a pálinkákat is.
- Agárdi Csokoládé Likőr
Az Agárdi kajszibarack pálinka és a híres Harrer csokoládé házasítása. Egy olyan egyveleg, ami mindenkinek a kedvence lehet, a csokoládé és a pálinka szerelmeseit egyaránt lenyűgözi.
Egy olyan kombináció, amelynek az organikus és fenntartható termesztésből származó 10 kiválasztott fűszernövény adja meg az alaphangját. Annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb minőséget megtartsák, nem szűrik a készítés folyamán a gint, így illatban és ízben is friss citrusos, kellemesen borókás, enyhén rózsás.
A színváltozás nagy mester ez a gin. A pillangóborsó virágnak köszönhetően az alapból kék színű gin, tonikkal és citrussal keverve lila színre változik. Maga a gin egyébként egy Sloe típusú, mely visszafogott borókás tónusok mellett citrusossággal nyeri el a fogyasztók tetszését.
Egy igazán egyedi fűszeres párlat, mely a tokaji aszús hordós érlelésnek köszönhetően könnyed gyümölcsös, vaníliás és harmonikusan karamellás, ugyanakkor fűszeres és rendkívül komplex.
Milyen pálinkákra számíthatunk a portfólióban?
Édeskés ízhatás, nagyon mély, komplex étcsokoládés jegyekkel, finom marcipánossággal. Egy egészen más szintre helyezi ezt a pálinkát, olyan vastag, sokrétű az íz és illatvilága. Egy kávé, egy desszert tökéletes kísérője tud lenni.
Dél-Balatoni régióból érkező az Irsai Olivért használnak, melynek meghatározó fajtajegyei elegáns és rendkívül illatos pálinkát eredményeznek. Kifejezetten a szőlőszemet használják, hogy a valódi szőlőízeket mutassák meg.
A barack egy nagyon alap íz, ha az ember pálinkára gondol. A palack bontása után azonnal érezzük az érett, zamatos, gyümölcsös jegyeket. Illatában intenzív lekváros és ízében is szépen hozza ezeknek az illatoknak a lenyomatait.
Besztercei szilvából, hosszú válogatás után lágy, üde, virágos jegyekkel rendelkező párlat készül. Légies szilva karakter, marcipános gyümölcsös illatok. Igazán felemelő élmény, mely a magyar gasztronómia egyik legismertebb íze.
Többségében vilmoskörtéket tartalmazó pálinka, mely illatában és ízében is a nyarat idézi. Kellemes fűszeresség, hosszú lecsengés és lédús, friss gyümölcsös kortyot ismerhetünk meg minden egyes cseppjével.
Hogyan fogyasszunk pálinkát?
A következőkben pár fontos pontot szeretnénk bemutatni nektek annak érdekében, hogy megfelelően tudjátok kóstolni ezeket a pálinkákat:
- A pálinkát szobahőmérsékleten 16-18 fokon érdemes kóstolni. Amennyiben lehűtjük, pont azokat az élvezeti értéket veszítik el, ami kidomborítja az illatokat és az ízeket. Sokszor jelenik meg ilyenkor az alkoholos ízvilág, mely rendkívül nem kellemes.
- Érdemes tulipán formájú pohárban kóstolni, melynek az alsó része öblös és a teteje felé szűkül. Ez segíti az illatokat az orr irányába, így jobban koncentrálódnak.
- A pálinkát a pohárba egy kicsit mozgathatjuk annak érdekében, hogy még intenzívebbek legyenek az illatok.
- A pálinkát lassan érdemes fogyasztani, ízlelgetni, kóstolgatni.
- Szárazpróba. A lényege, hogy a pálinka minőségét tudjuk vele tesztelni. 4-5 perccel az elfogyasztása után az alkohol elpárolog és már csak a tökéletes gyümölcsösségnek szabad maradnia a pohárban illatban.
Egészségünkre!